Základní škola a mateřská škola, Mladé Buky
Základní škola a mateřská škola, Mladé Buky

Pekařky ve škole

Publikováno: 9. 3. 2023
Autor: Monika Čáslavská

V týdnu před jarními prázdninami si děvčata 7. a 8. ročníku vyzkoušela pekařské řemeslo. Výsledkem jejich práce byly kváskové chleby a loupáky. Jelikož kváskové pečivo potřebuje pro kynutí mnoho času, do školy jsem přinesla těsta na chléb v různých fázích kynutí. Základem byl kvásek, poté nakynuté těsto a na závěr nakynutý bochník chleba, který se vložil do trouby a nechal upéct. Děvčata zkoušela čistě špaldový chléb, špaldovo-pšenično-žitný chléb i samotný žitný chléb se semínky.

Těsto na loupáky měla děvčata nachystané, takže pouze vytvořila tvary loupáků, které potřela vajíčkem, posypala mákem a nechala přes noc v ledničce kynout. Druhý den provoněly školu loupáky i chléb. Vše se zdařilo a žáci si na chlebu pochutnali.

Pšeničný a žitný kvásek
Vykynuté těsto - připraveno k zabalení a vykynutí v ošatce
Vykynutý chléb připravený k upečení
Upečený chléb

Další aktuality

Městys Mladé Buky
Základní škola a mateřská škola, Mladé Buky
© 2024 Základní škola a mateřská škola, Mladé Buky | Vyrobilo studio
Zásady ochrany osobních údajů