Aktuality

Duben v mateřské škole

přidáno: 17. 5. 2018 2:50, autor: Jana Jeníková

Na začátku měsíce dubna si všechny třídy ze školky vyšláply do Sejfů, kde obdivovaly rozkvetlé koberce bledulek.

Brouci slavili svátek Země tím, že pomohli posbírat odpadky u školky a cestou do Sejfů.

Sluníčka se seznamovali s dopravními předpisy, značkami a na závěr tématu se projeli vláčkem do Trutnova a zpět autobusem. Vyrobili si horkovzdušné balóny a zacvičili na louce s padákem.

Broučci si vyrobili květy a prožili dopravní týden s Hurvínkem na koloběžce. Vyráběli dopravní značky a cestovali jako za starých časů.

U Soviček se konala příprava na Čarodějný rej. Společně si vyzdobily třídu a užily si v čarodějnických převlecích dopoledne, kde si uvařili lektvar a proletěly se přes překážky do jeskyně, aby odčarovaly  kouzelnou moc lektvaru a nestaly se z nás žabky.

 Superúspěch na Štafetovém poháru!

přidáno: 16. 5. 2018 2:41, autor: Marek KillarKdyž jsme před dvanácti dny absolvovali okresní kolo této soutěže, měli jsme radost ze třetího místa v okrese. Být třetí nejlepší školou okresu v našich sportovních podmínkách, velikosti školy a počtu žáků je přece úspěch. Ale čekali jsme na časy škol z dalších okresů. Po jejich zhlédnutí zavládl smutek, neboť nám na postup chyběly dvě vteřiny. Přesto jsme obdrželi pozvánku ke krajskému kolu a urychleně odeslali přihlášku. Jediný den pak zbyl na přemýšlení o složení štafety pro krajské kolo a zajištění dopravy. Vše bylo narychlo, ale povedlo se. I všichni potřební závodníci se uzdravili. O to víc se hodilo, že jsme stihli průběžně i trochu trénovat. Vše jsme nakonec zúročili.

Postupovali jsme tedy až jako poslední nominovaná škola se čtrnáctým časem, vlastně jako outsideři. V první štafetě na 8 x 100 m žáků 1. - 3. tříd jsme sice skončili ve svém rozběhu poslední, ale s nevelkým odstupem, štafeta 4. – 5. tříd byla třetí. Byli jsme ale nalosováni do rozběhů s velmi silnými štafetami a šlo o naše časy. Před závěrečnou štafetou na 8 x 200 m jsme figurovali na průběžném devátém místě. Už to byl úspěch. Ale trénované dvoustovky se vyplatily. Opravdu jsme zazářili a skvělým časem se vyhoupli na celkové sedmé místo a vylepšili i školní rekord:


Při vyhlašování nás sice neprávem ohlásil ředitel závodu jako deváté, ale diplom se správným časem i pořadím mluví jasně. A Vojta Matuška navíc vyhrál i jednu z doplňkových disciplín. Prostě úspěch jako hrom. Bylo příjemné přijímat gratulace a uznání od pořadatelů, rozhodčích i učitelů mnohonásobně větších škol.                     

Poděkování patří především těm, kteří toto krásné umístění vybojovali, ale i všem, kteří bojovali o nominaci a nutili se tak navzájem k lepším výkonům, a také náhradníkům, kteří absolvovali okresní kolo a byli i v den odjezdu na krajské kolo připraveni zaskočit za své kamarády v případě nemoci.                                                                                                          

Nevím, zda se ještě někdy budeme schopni posunout někam výš, ale už za rok se o to budeme snažit.                                                                                                            

Mgr. Miloš Novotný


P.S. Díky mamince L.Netíka se můžete podívat na tento historický úspěch i na fotografiích.

Výběrové řízení

přidáno: 14. 5. 2018 2:57, autor: Marek Killar
Ředitel Základní školy a Mateřské školy, Mladé Buky, okres Trutnov vyhlašuje  výběrové řízení na místo vedoucí mateřské školy v budově Mateřské školy č.p. 248 o velikosti tří oddělení.

Nástup do funkce 1.8.2018

 

Předpoklady:

-          odborná kvalifikace podle zákona č. 563/2004 Sb. o pedagogických zaměstnancích

-          pedagogická praxe v oboru minimálně 5ti let

-          zdravotní způsobilost

-          organizační a řídící předpoklady, dobrá komunikace

-          pracovní tvořivost a samostatnost

-          znalost základních školských předpisů týkajících se předškolního zařízení (školský zákon, vyhláška o MŠ,předpisy o  BOZP )

 

 

K přihlášce přiložte:

      -          strukturovaný životopis

-         koncepci organizace, rozvoje a řízení předškolního zařízení v nově rekonstruované budově MŠ včetně osobní motivace k vedení MŠ v rozsahu maximálně 3 stran A4

-          potvrzení o zdravotním způsobilosti ne starší 7 dnů.

 

 

Přihlášky doručte do 1.6.2018 písemně řediteli školy. Na obálku napište: MŠ - výběrové řízení

 

Termín výběrového řízení: v týdnu od 11.6. Přihlášení budou o termínu včas informováni.

Forma výběrového řízení: osobní pohovor v rozsahu 30 minut za přítomnosti 3 členné výběrové komise tvořené ředitelem školy, ředitelkou jiné mateřské školy a zástupcem školské rady nebo zřizovatele školy.

 

Mgr. Pavel Petržela, ředitel školy (petrzela@zsbuky.cz,  tel. 603149509)   

Jarní sportování mimo školu

přidáno: 9. 5. 2018 5:10, autor: Marek KillarKoncem dubna a počátkem května reprezentovali žáci naši školu ve třech sportovních soutěžích. První z nich byl Mc Donald s´Cup, soutěž týmů žáků prvního stupně v kopané. Přihlásit jsme nakonec mohli pouze kategorii žáků 1.-3. třídy, ve 4.-5. třídě nenajdeme osm potřebných dětí schopných honit se po hřišti za míčem. Právě zmíněný počet chlapců z 1.-3. třídy nakonec odjel do Trutnova a odehrál své okresní kolo. Skončil v něm nakonec na 5. místě, od postupu k lepšímu umístění nás dělil nejspíše jen další šikovný fotbalista do pole a také možnost střídání odpočatých hráčů. Nekopal dříve na vesnici každý kluk do míče?Další várka fotografií je tady.

Další sportovní soutěží byl každoroční Štafetový pohár v běhu na 100 a 200 m. Patříme k nemálo školám v republice, které se této soutěže účastní od počátku, a na pátý ročník jsme se připravovali už od podzimu. Konkurovat městským školám se dá jen pořádným tréninkem. Díky jedné malé chybičce a absenci jedné opory jsme skončili na třetím místě v okrese a podle zaběhnutých časů jsme opravdu mohli reálně pomýšlet na vítězství a jasný postup do krajského kola. Takhle nás čeká ještě podobně nervózní čekání na výsledky z ostatních okresů, jako tomu bylo i v loňském roce, kdy jsme pak jako jediná vesnická škola startující v krajském kole obsadili nádherné deváté místo. Vyjde to i letos a dostaneme se mezi nejlepší patnáctku v kraji?Ostatní fotky si lze prohlédnout zde.

Poslední akcí, kterou se zatím snažíme nevynechávat, je atletický Pohár rozhlasu. Sestavovat školní týmy v různých kolektivních hrách je už dávno velký problém, ale nyní už začíná být nereálné obsadit ve všech kategoriích všechny disciplíny této soutěže. A protože Atletický svaz prosadil od letošního roku opět přerozdělení kategorií podle věku, nikoli podle školních ročníků, museli jsme kategorii mladších žáků oželet. Ti zbylí schopní pohybu a splňující věk by končili ve svých disciplínách daleko za ostatními. Nakonec byly mladší žákyně v okrsku na 3. a starší žáci i žákyně na 4. místě. Hýbat se už nikdo moc nechce a pár těch, kteří chodí do nějakých sportovních oddílů to nezachrání. Třeba se blýskne na lepší časy díky Hodině pohybu navíc a většímu počtu dětí na I. stupni. Přesto patří těm statečným, co šli zkusit se poprat o co nejlepší výsledky dík.                                        

Mgr. Miloš Novotný

Výsledky zápisu do 1.třídy pro školní rok 2018/2019

přidáno: 3. 5. 2018 0:28, autor: Marek KillarSeznam přijatých žáků k základnímu vzdělávání do 1. ročníku ve školním roce 2018/2019
Ukázka prací ze školních dílen

přidáno: 27. 4. 2018 5:13, autor: Marek KillarNedílnou součástí výuky na základní škole jsou i praktické činnosti. Žáci i žákyně se učí mj. manuální činnosti. 

V rámci této aktivity žáci 6. - 8. ročníku pracovali hlavně se dřevem. Šesťáci vyráběli domečky, sedmáci bubny a osmáci letadla.

Níže se můžete podívat na jejich výrobky:
Dobrovolná laboratorní práce z fyziky - 7.ročník (meteorologie)

přidáno: 26. 4. 2018 22:54, autor: Marek KillarNíže si můžete stáhnout a vypracovat dobrovolnou domácí laboratorní práci z fyziky (7.ročník) na téma METEOROLOGIE.

Fenomén Karel Čapek

přidáno: 23. 4. 2018 3:17, autor: Marek Killar   [ aktualizováno 25. 4. 2018 3:23 ]


V pondělí 23.4. 2018 k nám do školy zavítali herci z Divadélka pro školy. Byli u nás už poněkolikáté, tentokrát s divadelním představením  Fenomén Karel Čapek aneb Od Dášenky ke zkáze světa.Toto představení bylo souborem několika ukázek z díla nejslavnějšího prvorepublikového spisovatele a dramatika. V šedesáti minutách jsme se dozvěděli nejzásadnější okamžiky života a tvorby K. Čapka, jeho myšlenky i názory, kterými ovlivnil kulturní i politickou atmosféru tehdejší společnosti.

Nejvíce naše žáky zaujaly hrané ukázky tvorby. 

První ukázkou byl úryvek z komedie Loupežník z roku 1920:Ze zábavnější literární tvorby jsme zhlédli dramatizaci povídky Básník ze slavného souboru Povídky z jedné kapsy. Konkrétně příběh policisty vyšetřující dopravní nehodu na základě asociací z veršů bohémského básníka J.Nerada:
 

Po ukázce z protiválečné divadelní hry Bílá nemoc pak představení vyvrcholilo ukázkou z divadelní hry Adam stvořitel. Zde mladý anarchista Adam selhává při tvorbě nového světa, který předtím sám zničil:Pořad přitažlivou formou doplnil učivo Českého jazyka a literatury v souladu s učebními osnovami. 

A když se bavilo celé publikum a i samotní herci, tak je třeba konstatovat, že šlo o velmi příjemně strávenou hodinku!

Drogová prevence

přidáno: 20. 4. 2018 2:00, autor: Marek Killar   [ aktualizováno 25. 4. 2018 3:21 ]V současné době naše škola řeší toto velmi aktuální téma. Na rodičovských schůzkách byli rodiče seznámeni s preventivním programem, který škola hodlá uskutečňovat. Proto byla přednáška na téma "Drogová prevence" naplánována na termín, který následoval po rodičovských schůzkách.

Konala se v pátek 20.4.2018 a byla určena žákům 6. - 8.třídy. Téma velmi hezky přednesl prap. L. Vincenc, který pracuje u Policie ČR v Trutnově. Žáky seznámil s různými návykovými látkami nebo s jejich neblahými účinky na lidský organismus. Uvedl pár příkladů ze své praxe.Hodinová přednáška velmi rychle utekla, ale jistě v našich žácích zanechala hluboký poznatek o nebezpečnosti drog.


Požární ochrana očima dětí 2018 - okresní kolo

přidáno: 19. 4. 2018 1:16, autor: Marek KillarNaše škola se i letos zapojila do soutěže Požární ochrana očima dětí. Jedná se o soutěž, kterou vyhlašuje Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

 

Děti soutěžily ve 3 kategoriích:

a) literární

b) výtvarné

c) zpracovanou pomocí digitálních technologií

 

Naši soutěžící dosáhli se svými pracemi velmi pozoruhodných umístění:

 

Okresní kolo

Okresního kola se zúčastnilo celkem 12 škol (vloni 17) a celkem 710 dětí (vloni 791):


Literární práce 

Kategorie L1:     3.místo: Emma Pešanová (4.A)
Výtvarné práce

Kategorie ZŠ1:     3.místo: Tereza Hlínová (2.A)

Kategorie ZŠ2:     3.místo: Nela Popelková (3.A)
1-10 of 26