Bradlo 2017

Datum přidání: 26.6.2017 6:54:44

Po roční přestávce se letos v prvním červnovém týdnu uskutečnil již podeváté letní tábornický kurz. V loňském roce se nekonal vzhledem k zařazení cyklistického kurzu a v tom letošním chvíli nebylo jasné, zda se pojede. Stanovený počet 24 přihlášek se naštěstí podařilo obstarat a mohli jsme tedy rozjet přípravné práce. V posunutém termínu oproti původnímu plánu nakonec odjelo 26 žáků z 6. - 7. třídy, kteří strávili týden v krásném prostředí Železných hor.

Po celou dobu pobytu nám poměrně přálo počasí, ale vzhledem k předpovězeným změnám, jsme museli poněkud pozměnit původně plánovaný program. Od pátečního odpoledne a poněkud prodlouženého večera až do čtvrteční závěrečné hry se střídala spousta her, soutěží, společných hrátek nebo naukových aktivit zaměřených na pobyt v přírodě. Pro mnohé poprvé vaření v kotlíku i v zemi, orientace pomocí buzoly i mapy, střelba ze vzduchovky, zdolávání lanových překážek, šifrování, uzlování, práce se sekyrou i pilou, výlet na nedalekou přehradní nádrž Seč a množství různých netradičních her a soutěží v různě početných družstvech nebo každý sám za sebe. Poněkud chladnější počasí hlavně v noci znemožnilo zařadit přespání v lese a rovněž koupání v sečské přehradě bylo letos jen pro otrlé. Takhle chladno jsme na celodenním výletě ještě neměli. Tečkou za společně stráveným týdnem byl závěrečný oheň. Páteční balení a úklid a následný odjezd zpátky do civilizace by mnozí klidně ještě o týden posunuli. Ono to totiž zase strašně uteklo!

Mnohým možná ještě zvoní v uších, ještě dospávají nedospané, nad postelí jim visí ptačí talisman a vzpomínají na společné zážitky. Snad tedy v dobrém. J Co bude v příštím roce? Uvidíme. Ale proč ne? Jen je zajímavé sledovat, jak se za těch deset let změnilo chování dětí a jejich přístup k různým aktivitám. A také bych se rád vrátil k odebrání telefonů na celý týden. Před deseti lety to šlo a děti s tím neměly žádný problém. U některých už jejich používání začíná být závislostí. Vždyť samostatnost bude v jejich životě důležitější než mobilní telefon.

A na závěr už jen poděkování všem, kteří mi s letošním kurzem pomáhali; především Blance za tradičně skvělou práci v kuchyni a Fandovi krom odvedené práce i za důkaz, že se dnes už dospělý chlap může rád vracet na místa, kde před deseti lety nakousl první dávku zážitků. Na Bradlo se stojí zato vracet.

Mgr. Miloš Novotný

Veškeré fotografie si můžete prohlédnout zde.