Archiv!‎ > ‎3) 2017/2018‎ > ‎h) duben 2018‎ > ‎

Fenomén Karel Čapek

přidáno: 23. 4. 2018 3:17, autor: Marek Killar   [ aktualizováno 3. 10. 2018 0:37 ]

V pondělí 23.4. 2018 k nám do školy zavítali herci z Divadélka pro školy. Byli u nás už poněkolikáté, tentokrát s divadelním představením  Fenomén Karel Čapek aneb Od Dášenky ke zkáze světa.Toto představení bylo souborem několika ukázek z díla nejslavnějšího prvorepublikového spisovatele a dramatika. V šedesáti minutách jsme se dozvěděli nejzásadnější okamžiky života a tvorby K. Čapka, jeho myšlenky i názory, kterými ovlivnil kulturní i politickou atmosféru tehdejší společnosti.

Nejvíce naše žáky zaujaly hrané ukázky tvorby. 

První ukázkou byl úryvek z komedie Loupežník z roku 1920:Ze zábavnější literární tvorby jsme zhlédli dramatizaci povídky Básník ze slavného souboru Povídky z jedné kapsy. Konkrétně příběh policisty vyšetřující dopravní nehodu na základě asociací z veršů bohémského básníka J.Nerada:
 

Po ukázce z protiválečné divadelní hry Bílá nemoc pak představení vyvrcholilo ukázkou z divadelní hry Adam stvořitel. Zde mladý anarchista Adam selhává při tvorbě nového světa, který předtím sám zničil:Pořad přitažlivou formou doplnil učivo Českého jazyka a literatury v souladu s učebními osnovami. 

A když se bavilo celé publikum a i samotní herci, tak je třeba konstatovat, že šlo o velmi příjemně strávenou hodinku!
Comments