Oslava 100.výročí vzniku Československa

přidáno: 28. 10. 2018 1:44, autor: Marek Killar

I naše škola se připojila k oslavě dějinného mezníku našeho státu.

V pátek 26.10.2018 se celý druhý stupeň shromáždil v jídelně naší školy. Paní učitelka Hřebenářová ve spolupráci s deváťáky připravila menší zajímavou přednášku na téma "Založení republiky".

K překvapení všech nezačala rokem 1918, ale dávnou historií našeho národa. Přes naše významné historické budovy a stavby (Karlštejn, Karlův most, ...) se dostala k období národního obrození (Tyl, Borovský, Národní divadlo, ...). Pokračovala zmínkou o úspěších Čechů v oblasti vědy a techniky (Seifert, Heyrovský, ...). Přednáška pokračovala první světovou válkou a rozpadem Rakouska-Uherska. Ocenila T.G. Masaryka a další politiky, kteří se podíleli na vzniku samostatného státu. Na závěr zmínila důležité události a letopočty našeho státu (1938, 1948, 1968 a 1989). V závěru nezapomněla zdůraznit žákům současnou dobu, kdy máme ve státě demokracii, svobodu ve všech oblastech života a klidný život bez válek.
A na úplný závěr jsme si všichni, a spontánně, zazpívali naši národní hymnu.

A jelikož měl každý přijít v bílém, modrém či červeném oblečení, bylo možné na úplný závěr vytvořit národní rozlišovací znak Armády České republiky:

Všichni žáci dostali za úkol napsat 3 přání, které přejí našemu státu a občanům v něm žijícím.
Po vyhodnocení zveřejníme nejlepší z nich.